תפריט נגישות

נוירולגיה טריגמינאלית Trigeminal neuralgia

נוירולגיה טריגמינאלית הינה תופעה נדירה יחסית של גירוי של עצב התחושה של הפנים trigeminal nerve ע"י לולאה של עורק הנשען עליו ומפעיל נגדו לחץ כמו אגרוף בכל פעימת לב.

תסמינים

נוירולגיה טריגמינאלית מאפיינים

המחלה מתאפיינת בכאבים בלתי נסבלים בפנים לרוב באזור הלחי, סביב האף או בתוך הפה. הכאבים מופיעים בצורה של התקפים של זרמים חשמליים אשר עשויים להתעורר במגע פשוט, בעת אכילה או צחצוח שיניים ואף בעקבות משוב רוח קל על הפנים.

אבחון

בדיקת הבחירה לאבחון מומים מסוג זה הינה MRI שתכליתה בעיקר לשלול מחלות נוספות.

 
בדיקת ה-MRI יכולה לעתים לחוף את העורק האחראי על הכאב כמו במקרה זה המראה לולאה של עורק צמודה לעצב השמאלי (חץ).
נוירולגיה טריגמינאלית בדיקת ה-MRI

טיפול

קו ראשון לטיפול הינו תרופתי ובמקרים רבים מביא להקלה משמעותית בכאבים ושליטה על ההתקפים אך לעתים הטיפול התרופתי נכשל ומותיר את החולה חשוף לכאבים שקשה מאוד להתמודד איתם.
במקרים אלה, ניתן לבצע ניתוח שמטרתו להסיר את הלחץ המופעל העצב ע"י העורק. ניתוח זה microvascular decompression מביא לריפוי מוחלט ב-95% עד 98% מהמנותחים עם רמת סיכון מאוד קטנה.
בשנים האחרונות התרבו דיווחים על שימוש בקרינה מוקדית או רדיוכירורגיה היוצרת פגיעה מבוקרת בעצב ועשויה להשיג הקלה במחצית מהמטופלים.

נוירולגיה טריגמינאלית Trigeminal neuralgia
נוירולגיה טריגמינאלית Trigeminal neuralgia
נוירולגיה טריגמינאלית Trigeminal neuralgia
תמונות מצולומות דרך המיקרוסקופ הניתוחי. בתחילת הניתוח, ניתן לראות את העצב המורם ע"י לולאה עורקית (1). בשלב מתדקם יותר (2), העורק הופרד מהעצב והוסט אחורה. סיום הניתוח מתאפיין בהנחת יריעת בד עדינה בין העורק לבין העצב על מנת למנוע מגע חוזר והישנות הכאבים(3).

 

להזמנת תור מלאו פרטים
הקמת אתרים: SEO-Media