תפריט נגישות

דיסקופתיה צווארית Degenerative cervical disc disease and herniation

תהליך ניווני של הדיסק הבין חולייתי הינו תהליך טבעי של הזדקנות הדיסק הפוקד בייחוד את האזורים הניידים ביותר של עמוד השדרה הצווארי בחלקו התחתון (C4-C7). תהליך זה כולל התייבשות של תוכן הדיסק, אובדן תכונות הגמישות של הדיסק והפחתת היכולת תנועה של מקטע עמוד השדרה הפגוע. בנוסף לתהליכים האלה, מנגנונים טראומטיים חבלתיים או תעסוקתיים יכולים להוות גורם משמעותי בתהליך הדיסקופתיה. השינויים הניווניים בדיסק עשויים לגרום עם הזמן להתבלטות הדיסק אחורית לעבר תעלת עמוד השדרה וללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצב היוצאים ממנו (בלט דיסק או בקע). במקרים חמורים יותר, מעטפת הדיסק עלולה להיקרע עם התפרצות של תוכן הדיסק לתוך תעלת עמוד השדרה (פריצת דיסק). רוב הדיסקופתיות הינן סמויות וחסרות משמעות טיפולית אך לעתים, מחלות דיסק גורמות לכאבים ואף לפגיעה תפקודית.

דיסקופתיה צווארית חתך עליון
דיסקופתיה צווארית חתך צד

תסמינים

מחלות דיסק צוואריות מסתמנות בכאבים בצוואר הקורנים לכתפיים ולידיים. לכאבים יכולים להתווסף נמנום ונימול או תחושת שריפה באזור הכאב. במקרים מתקדמים יותר, עשויה להתפתח חולשה בקבוצת שרירם בידיים. התסמינים עשויים להיות חד צדדיים או דו-צדדיים, בהתאם לגודל פריצת הדיסק ולכיוון שלה.

אבחון

אמנם בדיקת CT יכולה לגלות את מחלת הדיסק במרבית המקרים אך תהליך האבחון דורש בדיקת MRI על מנת להגדיר באופן מדויק את מידת הלחץ המופעל על המבנים העצביים הסמוכים ולאתר קיומו של נזק כבר קיים כחלק מהשיקולים על החלטה על טיב הטיפול שיש להציע לחולה.

דיסקופתיה צווארית CT
דיסקופתיה צווארית MRI חתך עליון
דיסקופתיה צווארית MRI חתך צד
מראה אופייני לפריצת דיסק צווארית בבדיקת ה-CT (ימין) ובבדיקת ה-MRI (מרכז ומשאל).

טיפול

הטיפול בדיסקופתיה הינו שמרני ברוב המקרים ושילוב של פיזיוטרפיה, משככי כאבים ונוגדי דלקת יביאו לנסיגת הכאבים בקרב רוב המטופלים. יחד עם זאת, בחלק מהמקרים, אין מנוס מניתוח כריתת הדיסק לנוכח כשל הטיפול השמרני או התפתחות של חסר נוירולוגי משמעותי.

ניתוח דיסקטומיה צווארית הינו ניתוח פשוט שאינו כרוך בכאבים לאחר הניתוח ומאפשר את שחרור המטופל למורת יום הניתוח ברוב המקרים וחזרתו לתפקוד מלא תוך שבועות אחדים. בניתוח יבוצע כריתה של דיסק בגישה קידמית בצוואר ולאחר מכן, בהתאם לנסיבות, יונח התקן לאיחוי החוליות או דיסק תותב המשחזר את תנועות טבעיות של החוליות.

 

טיפול בדיסקופתיה צווארית
טיפול בדיסקופתיה צווארית 2
טיפול בדיסקופתיה צווארית 3
ברוב המקרים, ניתוח יתבצע בגישה קדמית המאפשרת כריתת הדיסק בדרכים אנטומיות שאינן כרוכות בפציעת רקמות כך שהחלמת המטופל קלה וקצרה במיוחד. במקום הדיסק יוחלט על טיב השתל (מטה): גרמי עם קיבוע קדמי (ימין), שתל פולימרי או כלוב (מרכז) או במקרים מוסימים תותב דיסק (שמאל)
דיסקופתיה צווארית Degenerative cervical disc disease and herniation
דיסקופתיה צווארית Degenerative cervical disc disease and herniation
דיסקופתיה צווארית Degenerative cervical disc disease and herniation

 

להזמנת תור מלאו פרטים
הקמת אתרים: SEO-Media