תפריט נגישות

הידרוצפלוס Hydrocephalus

המוח צף בתוך נוזל שהוא בעצמו מפריש מתוך חללים פנימיים קטנים או חדרי המוח. בכל רגע נתון קיים תהליך של תחלופת הנוזל אשר נספג בווריד ראשי של קמרון המוח כך שקיים איזון בין כמות הנוזל המופרשת לבין כמות הנוזל הנספגת. הידרוצפלוס הינו מצב הנובע מהצטברות נוזל המוח הגורמת להגדלת חדרי המוח ועלייה בלחץ התוך גולגולתי על רקע הפרעה בספיגת הנוזל בקמרון המוח communicating hydrocephalus או חסימה של אחד המעברים הצרים המקשרים בין חדר לחדר obstructive hydrocephalus.

 
במרכז המוח מערכת החדרים בה מתרחש תהליך הפרשת הנוזל העוטף את המוח. הנוזל נוצר בעיקר בחדרים הצדדיים ומשם עובר במפל של חדרים המקושרים דרך מעברים צרים (1,2,3) הנסתמים לכן בקלות. במצב זה, חדרי המוח מתרחבים ומפעילים לחץ גובר והולך על המוח תוך כדי שיבוש תפקודיו השונים עד כדי תרדמת במקרים קשים.
הידרוצפלוס Hydrocephalus

תסמינים

הידרוצפלוס מעביר communicating hydrocephalus הינה מחלה איטית המתפתחת בדרך כלל בקרב אוכלוסייה מבוגרת ובאה לידי ביטוי הליכה איטית מהוססת עם צעדים קטנים, ירידה בזיכרון והטלת שתן בלתי רצונית. הידרוצפלוס חסימתי obstructive hydrocephalus הינה מחלה יותר חריפה הגורמת לתסמיני לחץ עם כאבי ראש, ירידה כללית בתפקוד, הפרעות אישיות ואף ירידה בהכרה.

אבחון

תהליך האבחון מבוסס על בדיקות דימות כגון CT או MRI המצביעות על הגדלה של חדרי המוח.

הידרוצפלוס Hydrocephalus
מימין: מראה תקין של חדרי המוח בבדיקת MRI. משמאל מצב של התרחבות ניכרת של חדרי המוח עם לחץ ניכר על המוח המתבטא במחיקת חריתי המוח שעל פני קליפתו.

 

טיפול

הטיפול בהידרוצפלוס הינו פשוט ומבוסס על השתלת צינורית זעירה המעבירה במסלול תת עורי את הנוזל המוח מהחלל התוך גולגולתי עד לתוך חלל הבטן ventriculo-peritoneal shunt. חלופות פחות נפוצות כוללות חיבור הצינורית לפרוזדור הלב הימני ventriculo-atrial shunt ופתיחת החסימה בעזרת אנדוסקופ.


הידרוצפלוס Hydrocephalus
הידרוצפלוס Hydrocephalus
להזמנת תור מלאו פרטים
הקמת אתרים: SEO-Media