תפריט נגישות

גרורות מוחיות Brain metastases

אחד הסיבוכים הנפוצים של מחלות הסרטן הינו התפתחות של שלוחות גידוליות של הגידול המקורי בתוך איברים אחרים, המוכרות תחת השם גרורות. אמנם גרורות מצביעות על שלב מתקדם של המחלה היסודית אך שילוב של כריתת הגרורות וטיפולים אונקולוגים מתקדמים יכול להביא לתוצאות טובות תוך כדי שמירה על חיים תפקודיים מלאים.

תסמינים

גרורות נחשפות בדרך על רקע של ביטוי של לחץ תוך גולגולתי מוגבר כמו כאבי ראש, אליהם עשויים להתלוות חולשת גפיים, הפרעות תפקודיות שונות, הפרעות התנהגותיות, ופרכוסים בהתאם למיקום הגידול. המאפיין העיקרי הינו בדרך כלל המהירות בה התסמינים מתפתחים והזמן הקצר שחולף עד הביקור הראשון אצל רופא.

אבחון

האבחון מבוסס על בדיקות דימות כגון CT או MRI המצביעים לרוב על גוש מוצק או נמקי, יחיד או לא, מוקף בצקת ניכרת וסימני לחץ. האבחון הסופי דורש בדיקה של דגימת רקמת הגידול, אותה ניתן להשיג במהלך כריתת הגרורה או באמצעות ביופסיה מהגידול הראשוני או מהגרורה.

 

מראה אופייני של גרורה בודדת מוקפת בצקת בבדיקת ה-CT
מראה אופייני של גרורה בודדת מוקפת בצקת בבדיקת ה-CT
MRI חיוני במקרים של גרורה על מנת לאתר גרורות נוספות שלא נתגלו ב-CT
MRI חיוני במקרים של גרורה על מנת לאתר גרורות נוספות שלא נתגלו ב-CT

 

טיפול

הטיפול בגרורה הינו בדרך כלל רב תחומי ומשלב צוותי אונקולוגיה ולעתים של מחלקות כירורגיות אחרות. ניתוח להסרת הגרורה הינו הטיפול המועדף בדרך כלל בהנחה שמצבו כללי של החולה שמאפשר זאת.
בהיעדר גרורה נוספת במוח או שארית של הגידול שהוסר, יישקל הצורך בטיפול קרינתי משלים.
היות וגרורות מצביעות על התפשטות המחלה, רוב החולים יזדקקו לטיפול אונקולוגי מכוון למחלה הראשונית אם היא ידועה או בירור מקיף במידה ולא.

אופציה נוספת הינה טיפול קרינתי מוקדי או רדיוכירורגיה, בייחוד בנוכחות של מספר גרורות עד קוטר של 3 ס"מ ובמקרים שהניתוח כרוך בסיכון חריג בשל מצבו של החולה או מיקומו של הנגע.

להזמנת תור מלאו פרטים
הקמת אתרים: SEO-Media