תפריט נגישות

גליובלסטומה Glioblastoma multiforme GBM

גליובלסטומות הינן הנפוצות מבין האסטרוציטומות והממאירות שבהן (דרגה 4). גליובלסטומות מהוות כרבע מכלל גידולי המוח ומופיעות בדרך כלל אחר גיל 50 ולעתים נדירות לפני גיל 30.

תסמינים

גליובלסטומות נחשפות בדרך על רקע של ביטוי של לחץ תוך גולגולתי מוגבר כמו כאבי ראש, אליהם עשויים להתלוות חולשת גפיים, הפרעות תפקודיות שונות, הפרעות התנהגותיות, פרכוסים. המאפיין העיקרי הינו בדרך כלל המהירות בה התסמינים מתפתחים והזמן הקצר שחולף עד הביקור הראשון אצל רופא.

אבחון

האבחון מבוסס על בדיקות דימות כגון CT או MRI המצביעים לרוב על גוש נמקי במרכז, מוקף בצקת ניכרת וסימני לחץ. האבחון הסופי דורש בדיקה של דגימת רקמת הגידול, אותה ניתן להשיג במהלך כריתתו או באמצעות ביופסיה.

גליובלסטומה Glioblastoma multiforme GBM
CT: ניתן לראות את הגידול עם נמק במרכז באונה הפרונטלית הימנית
גליובלסטומה Glioblastoma multiforme GBM
MRI: מראה את הלחץ המופעל על המוח יחד עם הבצקת סביב הגידול
 

טיפול

הטיפול בגליובלסטומה משלב ניתוח לכריתת הגידול, רדיוטרפיה וכימוטרפיה ותוך כדי שיתוף פעולה הדוק עם צוות מומחה בנוירו-אונקולוגיה.

ניתוחים נועדו ראשית להפחית את הלחץ על המוח על מנת לשפר את איכות החיים ולכרות את כל הרקמה הגידולית במידת האפשר במטרה להאריך את תוחלת החיים בשילוב עם הטיפולים האונקולוגים. בעזרת שיטות חדישות כגון דימות על-קולית תוך ניתוחית מתוחכמת וצביעת רקמת הגידול באור זוהר לאחר מתן תרופה ייעודית, תוצאות הניתוחים השתפרו בצורה משמעותית בעשור האחרון.

 

גליובלסטומה Glioblastoma multiforme GBM
השוואה בין תמונות MRI טרום ניתוחי לבין תמונת אולטראסאונד במהלך הניתוח. המנתח יכול לעקוב בדיוק רב אחר כריתת הגידול ולשמר את הרקמה הבריאה.

 

גליובלסטומה Glioblastoma multiforme GBM
מראה המוח באור רגיל במהלך הניתוח (צד ימין) ולאחר חשיפת אור מיוחד ומתן תרופה הצובעת את רקמת הגידול הצבע אדום זוהר (צד שמאל)

 

רדיוטרפיה הינה חלק חשוב של הטיפול וניתנת לחולים במקטעים קטנים פזורים על גבי כ-5 שבועות על מנת למנוע נזק קרינתי. את ההקרנות, ניתן לקבל באופן אמבולטורי ללא צורך באשפוז בכל פעם שמצבו של החולה מאפשר זאת.

כימוטרפיה Temodal ניתנת לרוב המטופלים. מדובר בטיפול תרופתי שניתן ללא צורך באשפוז ומאפשר אורח חיים מלא. טיפולים נוספים כוללים טיפול כימוטרפי מקומי Gliadel המונח במיטת הניתוח לאחר כריתת הגידול. לאחרונה נוספה גם Avastine אשר עשויה לשפר את השליטה בגידול במקרים שלא נענים לתרופות אחרות.
להזמנת תור מלאו פרטים
הקמת אתרים: SEO-Media